Mennyezeti lámpa
Hogyan válassz mennyezeti lámpát?
Nem tudod, hogyan válassz otthonodba tökéletes mennyezeti lámpát? Neked mi fontos? Legyen távirányítós, vagy okos, esetleg a legszebb megjelenés a leglényegesebb? Óriási mennyezeti lámpa kínálatunkat szakmai szempontok szerint bontottuk szét, melyeket az alábbi alkategóriákra kattintva érhetsz el. Nem tudod, hogyan dönts? Kattints az Olvass tovább gombra és olvasd el szakmai cikkünket, mely megkönnyíti döntésedet!
Ebben a cikkben, többek között
(a címekre kattintva közvetlenül a cikk tartalmára kattinthatsz)
Hogyan válassz mennyezeti lámpát otthonodba?
LED mennyezeti lámpa, avagy a mennyezeti lámpák forradalma
Honnan tudom, hogy erős fényű mennyezeti lámpám lesz?
Az általunk leginkább ajánlott mennyezeti lámpák
Szabályozható mennyezeti lámpák
Mozgásérzékelős mennyezeti lámpák
Ventilátoros mennyezeti lámpák
Hogyan válassz mennyezeti lámpát otthonodba?
Otthonunk megfelelően kialakított világítása segít az ideális komfortérzet elérésében. A mennyezetre szerelhető lámpák a helység fő világítására szolgálnak. Kiválasztáskor a design mellett a lámpa kialakítása fontos kritérium. Amennyiben homogén, egyenletes megvilágítást szeretnénk létrehozni, úgy opál, matt felületű lámpatestet válasszunk, ha pedig ki szeretnénk emelni a helység egyes részeit (pult, étkezőasztal, szobasarok
), ebben az esetben irányított fényű, spot jellegű lámpatest az ideális választás.
A lámpákban a fényforrások lehetnek az elterjedt foglalatokba (E27, E14, G9, GU10
) tetszőlegesen cserélhető csereszabatos típusok vagy gyárilag beépített hosszú élettartamú LED modulok. A korszerű LED fényforrások már egyre inkább elterjedtek és kompromisszumok nélkül kiváltják a hagyományos fényforrásokat. Akár tized annyi villamos energia felhasználásával, széleskörű színhőmérséklet választékban, kiváló fényminőséggel (CRI Ra 80-95) és hosszú 10-50000 óra élettartammal szolgálnak.
A lámpába kerülő fényforrás kiválasztásakor vegyük figyelembe a foglalat típusát, a foglalat lámpába való elhelyezkedését, a fényforrás jellegét és sugárzási szögét (pl. mennyire körkörös a fénykibocsájtás). A LED modullal szerelt lámpatest előnye, hogy a gyártó mérnökei úgy tervezik meg alapvetően a terméket, hogy az világítástechnikai szempontból és a felhasználó számára megfelelő, optimális fényt biztosítson. A modulok alapvetően nem cserélhetők, azonban a hosszú élettartamuk miatt nem kell aggódni a korai meghibástól, hiszen az átlag napi 2,7 óra otthoni használat mellett egy 20-40 000 üzemórával rendelkező LED lámpatest akár 20-40 évig is ellátja feladatát.
Napjainkban megjelentek a vezeték nélküli WiFi vagy Bluetooth adatátviteli technológiájú Smart világítás rendszerek (elterjedtebb nevén Okos világítás), amely eszközök segítségével, mobiltelefonunkkal letölthető alkalmazáson keresztül kedvünk szerint vezérelhetjük otthoni világításunkat. Helységre, eseményre, személyre szabható világítás jeleneteket hozhatunk létre, színes világot vagy a fehér különböző árnyalataival játszva hangulatos fényt vihet életébe.
LED mennyezeti lámpa, avagy a mennyezeti lámpák forradalma
Megbízhatóak a LED mennyezeti lámpatestek?
Az utóbbi évek egyik legkiforrottabb, legelterjedtebb LED típus az SMD LED-ek (Surface Mound Device), más néven a felületre szerelt diódák csoportja. A felülszerelt technológiából adódóan méretük nagyon kicsi, akár pusztán néhány milliméteresek, szilikon lencséjüknek köszönhetően pedig igen széles körben tudnak sugározni. Az SMD LED alsó részében található az anód, katód és a LED chip. A még hatékonyabb működés érdekében az apró chip alsó részén egy úgynevezett fenéktükör található, mely még inkább a legáltalánosabb 120 fokos világítási szög felé tereli a keletkezett fényt. Ezen technológiai sajátosság hátrány egy normál foglalatos (E27) LED fényforrás megtervezésénél, hiszen 120 fokos sugárzási szögű LED ügyes lámpán belüli lehelyezésével, további veszteséget okozó opál burával kell elérni a kész fényforrás elvárt 180-270 fokos sugárzási szögét. Ezért is terjed hagyományos fényforrásformáknál inkább a filament LED technológia. Viszont a fent említett sajátosság pontosan azt tudja nyújtani mennyezeti lámpák esetében, amire szakmailag leginkább szükség van:
- minél nagyobb felületen elteríthető egyenletes fényeloszlás, hogy a lámpatest ne káprázzon
- a mennyezeti lámpáknál szakmailag ideális sugárzási szög
- a nagy rendelkezésre álló felület kiválóan elvezeti a LED minimális hőtermelését
- könnyen kivitelezhető akár több világítási kör is egy lámpán belül, így egy távirányítóval ugyanazon lámpa meleg, hideg vagy akár RGB* színben is tud világítani
Ezen lehetőségek olyan szabadságot adtak a tervezők kezébe, mellyel a vásárlói esztétikai, fényárambeli, funkcióbeli igényeit még jobban ki tudták szolgálni.
Jó, de mi lesz, ha tönkremegy? Cserélhetem az egész lámpát?
Valóban sok villamos energia takarítható meg?
Dimmelhető a LED-es mennyezeti lámpa?
1. Normál LED-es mennyezeti lámpák szabályzási (dimmelési) lehetőség nélkül
A fényerőszabályzás úgy érhető el, hogy a normál kapcsolóval történő felkapcsolás után egy rövid le és újbóli felkapcsolással ismét fel kell kapcsolni a mennyezeti lámpát, mely ekkor már egy leszabályozott állapotban kapcsol fel. Ezt a módszert a gyártók Step DIM technológiának nevezik, jellemzően három lépésben szabályozható a fényáram és sok esetben a lámpa ekkor a színhőmérsékletét is csökkenti. Ezen szabályzási módnak másik válfaja amikor nem a fényáramot csökkentjük rövid idejű ki-bekapcsolással, hanem a színhőmérsékletet lehet módosítani jellemzően az otthonokban javasolt 2700 Kelvines meleg és a munkavégzéshez javasolt 4000 Kelvines hideg fény között.
Minden igény egyben, átalakítás nélkül: a meglvő fali kapcsoló továbbra is fel-le kapcsolja a lámpát. A mellékelt távirányítóval pedig szabályozható a fényáram, RGB típusok esetében kapcsolható bármilyen szín és változtatható a színhőmérséklet hideg és melegfehér között.
4. Meglévő fali szabályzóval dimmelhető LED mennyezeti lámpa
Betervezése szakembert igényel, hiszen a LED chipek szabályzása kicsit más elven és nem a hagyományos izzókhoz használt fázishasításos elven működik. Erre az igényre találták ki egyébként a nagy gyártók a szabályozható retrofit (csereszabatos) E27, E14 és GU 10 LED fényforrásokat, melyekbe már olyan különleges technológiákat is belefejlesztettek, mint a Philips esetében a WarmGlow ( korábbi nevén Dimtone), mely a meglévő dimmerrel szabályozva nemcsak a fényáramát változtatja, hanem a színhőmérsékletét is, így gyakorlatilag ugyanúgy viselkedik mint a hagyományos izzó, azaz leszabályzáskor gyönyörűen besárgul a LED fényforrás.
Akkor most milyen mennyezeti lámpát vegyek?
Szakmai szempontból a legideálisabb választás egy nappali alapvilágítására a távirányítós LEDes mennyezeti lámpák alkalmazása, melyek lámpatestben biztosítanak igénynek megfelelően hideg, vagy meleg színhőmérsékletet, fényáram szabályzást és akár egyéb funkciókat is, mint például az elalvás időzítő, mely egy gyerekszobában hasznos kiegészítő funkció lehet.
Akkor át kell szerelnem valamit?
Segítünk eligazodni a mennyezeti lámpák világában!
Ha ragaszkodsz a klasszikushoz, ez a Te kategóriád! A cserélhető fényforrásos mennyezeti lámpák várhatóan örökre velünk maradnak, hiszen számos formában kiválóan teljesítenek és a megfelelő fényforrás kiválasztásával igényedhez szabható a fényáram, a színhőmérséklet, szabályozható fényforrás választása esetén pedig e vezérlés is. Amennyiben cserélhető fényforrásos lámpát vásárolsz, ne felejts el vásárolni a hozzá való LED fényforrást, mert a lámpatestek ezt jellemzően nem tartalmazzák. Azt, hogy a konkrét termék tartalmaz-e mellékelt fényforrást a termékoldalon a műszaki adatokra gördítve a Fényforrást tartalmazza? paraméternél láthatod.